Bursa İmam Hatip Liseleri Mezunlari ve Mensuplari Forumu
Duyurular: Bursaihl.com İlkelerimiz

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. 30 Temmuz 2014, 16:06:26

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

bursaimamhatip adlı kişiyi Twitter'da takip et

www.bursaihl.com Bursa İmam Hatip Liselerinin resmi web sitesi değildir.

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bursa'daki İmam Hatiplerin Kayıt Süreçleri, Kayıt Takvimi  (Okunma Sayısı 1144 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
iRFaN
İrfan ERDEN (2000/11-A)

{ Vezir }

Ya olduğun gibi görün! Yada göründüğün gibi ol!

« : 08 Ağustos 2012, 15:39:47 »

BİHMED Başkanımız Halil Eldemir İmam Hatip Ortaokulları, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Liseleri kayıt süreçleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İmam Hatip Ortaokulları:

Bursa ilinde, 2011-2012 öğretim yılında eğitim ve öğretime devam etmiş, mevcut 14 adet İmam Hatip Lisesinin, 13 tanesinin bünyesinde İmam Hatip Ortaokulları açılmıştır. İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesinin bünyesinde ortaokul Bakanlık kararı ile açılmamıştır.

Ayrıca 4 adet yeni açılan İmam Hatip Lisesinin bünyesinde İmam Hatip Ortaokulu açılmıştır.

Bunlara ilaveten Çalı İlköğretim Okulu, Süleyman Çelebi İlköğretim Okulu, Yiğitler İlköğretim Okulu, Yavuz Selim İlköğretim Okulu, Şht. P. Bnb. Ercüment Türkmen İlköğretim Okulu ve İnegöl Hacer Salih Yıldız İlköğretim Okulu, İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürülmüştür.

Bu durumda 2012-2013 öğretim yılında İmam Hatip Ortaokulu olarak hizmet verecek ve 5. Sınıfa öğrenci kaydı yapacak okullar,

Bursa Merkez İmam Hatip Ortaokulu
Yeşil Devlet Hatun İmam Hatip Ortaokulu
Nilüfer İmam Hatip Ortaokulu
Yıldırım Çınarönü İmam Hatip Ortaokulu (Yeni)
Osmangazi Demirtaş İmam Hatip Ortaokulu (Yeni)
Nilüfer Özlüce İmam Hatip Ortaokulu (Yeni)
Kestel İmam Hatip Ortaokulu (Yeni)
Nilüfer Çalı İmam Hatip Ortaokulu (Dönüşüm)
Osmangazi Süleyman Çelebi İmam Hatip Ortaokulu (Dönüşüm)
Yıldırım Yiğitler İmam Hatip Ortaokulu (Dönüşüm)
Yıldırım Şht. P. Bnb. Ercümen Türkmen İmam Hatip Ortaokulu (Dönüşüm)
Yıldırım Yavuz Selim İmam Hatip Ortaokulu (Dönüşüm)
Yıldırım Yiğitler İmam Hatip Ortaokulu (Dönüşüm)
İnegöl İmam Hatip Ortaokulu
Yenişehir İmam Hatip Ortaokulu
İznik İmam Hatip Ortaokulu
Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu
Gemlik İmam Hatip Ortaokulu
Mudanya İmam Hatip Ortaokulu
Karacabey İmam Hatip Ortaokulu
Mustafakemalpaşa İmam Hatip Ortaokulu
Orhaneli İmam Hatip Ortaokulu
Keles İmam Hatip Ortaokulu
İnegöl Hacer Salih Yıldız İmam Hatip Ortaokulu (Dönüşüm)

İmam Hatip Ortaokulu 2012-2013 öğretim yılı öğrenci aday ön kayıtları 23 Temmuz 2012-17 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Ön kayıt başvuru merkezlerinde toplanacak talepler neticesinde, okulların kapasitesine göre yerleştirme yapılacaktır. Kapasitenin aşılması durumunda, ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri, mahalle ve semtlere göre okulların öğrenci alacağı sınırlarını belirleyecektir. İhtiyaç duyulması durumunda, yeni okul açılması veya okul dönüşümleri yapılacaktır.

Bakanlık 20.07.2012 tarihinde yayınladığı genelge ile, vatandaşlarımızın bu konuda taleplerine cevap verileceğini ve İmam Hatip Ortaokulunda okumak isteyenlere bu imkan sağlanacağını, Valiliklerin bu konuda herhangi bir mağduriyete sebep vermemeleri talimatını vermiştir.

03.08.2012 tarihi itibari ile Bursa ilinde İmam Hatip Ortaokullarına yaklaşık 1200 civarında başvuru olmuş ve ön kayıt yapılmıştır. Açılan okullar ve tahsis edilen derslikler itibari ile talebe cevap verilebiliyor görülmektedir.

Ancak,  Bursa Merkez İmam Hatip Ortaokulu ve Nilüfer Anadolu İmam Hatip Ortaokulu taleplerin yoğunlaştığı okullardır.

Anadolu İmam Hatip Liseleri
Anadolu İmam Hatip Liseleri müracaatları, SBS sonuçlarına göre yapılacaktır. Adaylar 01.08.2012-08.08.2012 tarihleri arasında 10 adet tercih yaparak müracaatlarını yapmış olacaklardır. Yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra, sonuçlar 24.08.2012 günü ilan edilecektir. Yerleştirme sonuçlarına göre asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri 27.08.2012-31.08.2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

2012-2013 öğretim yılında Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak hizmet verecek ve 9. sınıfa öğrenci kaydı yapacak okullar, kontenjanları ve taban puanları,

Okul Adı   Kontenjanı   2011 TABAN PUANI
YILDIRIM / Bursa İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi   150   395,3
YILDIRIM / Yeşil Devlet Hatun Anadolu İmam Hatip Lisesi   48   350,93
YILDIRIM / Bursa Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi   240   348,09
NİLÜFER / Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi   150   343,84
OSMANGAZİ/Osmangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi (Demirtaş Beldesi)   60   YENİ OKUL
YILDIRIM / Yıldırım Anadolu İmam Hatip Lisesi (Çınarönü Mahallesi)   90   YENİ OKUL
İNEGÖL / İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi   150   325,96
MUDANYA / Mudanya Anadolu İmam Hatip Lisesi   60   320,79
YENİŞEHİR / Yenişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi   30   320,03
GEMLİK / Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi   90   313,08
ORHANGAZİ / Orhangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi   60   306,59
MUSTAFAKEMALPAŞA/MustafaKemalPaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi   60   304,27
KARACABEY / Karacabey Anadolu İmam Hatip Lisesi   60   304,17
ORHANELİ / Orhaneli Anadolu İmam Hatip Lisesi   60   297,54
KELES / Keles Anadolu İmam Hatip Lisesi   30   284,86
İZNİK / İznik Anadolu İmam Hatip Lisesi   30   YENİ OKUL

İmam Hatip Liseleri
SBS imtihanına girememiş ya da Anadolu İmam Hatip Liselerine yerleşebilecek puanı alamamış, İmam Hatip Liselerinde okumak isteyen öğrencilerin aday kayıtları 13.08.2012 - 31.08.2012 tarihleri arasında, gitmek istedikleri okul müdürlüklerine başvurarak, 10 adet tercih yaparak müracaatlarını yapmış olacaklardır. Yerleştirme işleminde ana kriter, öğrencinin son beş yıllık başarı ortalaması olacaktır. Öğrenci yerleştirme işlemi 07.09.2012 tarihinde tamamlanacaktır. 07.09.2012 - 14.09.2012 tarihleri arasında kesin kayıt işlemleri tamamlanacaktır.

2012-2013 öğretim yılında Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak hizmet verecek ve 9. sınıfa öğrenci kaydı yapacak okullar,
Bursa Merkez İmam Hatip Lisesi
Yeşil Devlet Hatun İmam Hatip Lisesi
Nilüfer İmam Hatip Lisesi
Yıldırım Çınarönü İmam Hatip Lisesi (Yeni)
Osmangazi Demirtaş İmam Hatip Lisesi (Yeni)
Nilüfer Özlüce İmam Hatip Lisesi (Yeni)
Kestel İmam Hatip Lisesi (Yeni)
İnegöl İmam Hatip Lisesi
Yenişehir İmam Hatip Lisesi
İznik İmam Hatip Lisesi
Orhangazi İmam Hatip Lisesi
Gemlik İmam Hatip Lisesi
Mudanya İmam Hatip Lisesi
Karacabey İmam Hatip Lisesi
Mustafakemalpaşa İmam Hatip Lisesi
Orhaneli İmam Hatip Lisesi
Keles İmam Hatip Lisesi